Tešíme sa na Vašu návštevu :)

Aký dron kúpiť v roku 2022?

Každý z Vás si určite položil otázku aký dron si kúpiť?
Na výber je ich totiž veľké množstvo, značky ako SYMA, DJI, YUNEEC a ešte aj tie sa delia na taký a taký typ.

Do toho sa tiež utvorí myšlienka: Koľko vlastne stojí dron?
Nikto nechce kúpiť mačku vo vreci a chce, aby za tie peniaze kúpil toho “správneho” drona.


Aký dron kúpiť / Ktorý dron zakúpiť:


Ak ste s dronom ešte nikdy nelietali, čaká vás veľa zábavy.
Naučiť sa manévrovať a lietať s dronom je nielen vzrušujúca výzva, ale je to ešte príjemnejšie, keď môžete používať kameru dronu na snímanie fotografií a videí.
Kamery dronov vám poskytnú pohľady a prinesú zábery, ktoré ste bez nich nemali šancu spoznať.

A aj lacný dron pre začiatočníkov môže ponúknuť veľa zábavy.
Pre majiteľov dronov však existuje množstvo cenovo dostupných možností, ktoré spadajú niekde do stredu a ponúkajú rôzne kombinácie funkcií, kvality videa a ceny pre každého nadšenca dronov.

Je dôležité si určite v prvom rade jeho využitie, na čo budete drona používať a ktorá vlastnosť je u neho teda priorita. Dlhšie lietanie? Top kamera?

Či už sa chcete pustiť do profesionálneho fotografovania a nakrúcania s dronom, alebo chcete len interiérový dron na lietanie po obývačke, alebo nechce sa Vám investovať veľké peniaze a chcete i zábavku pri lietaní vonku i nejaké zábery, je z čoho vyberať.
Dôležité je si vyberať overených výrobcov so širokou škálou výrobkov. Nielenže investujete do kvality a najmä istoty, že dron pôjde ako má, ale aj keby ste havarovali, Náš špecializovaný servis vie oveľa ľahšie získať potrebné náhradné diely priamo od výrobcu.



Pri skúmaní možností je potrebné zvážiť niekoľko kľúčových vecí:

  1. Ovládacie prvky: Mnohé drony sa dodávajú so špeciálnym diaľkovým ovládačom - často vyzerajú ako herné ovládače - a dajú sa ovládať aj pomocou aplikácie v smartfóne alebo kombináciou týchto dvoch spôsobov. Niektoré sa dodávajú s okuliarmi pre pohľad prvej osoby, ktoré vám poskytnú pohlcujúci pohľad na let dronu, ako keby ste boli v kokpite. 
  2. Podpora GPS: Podpora systému GPS (alebo GLONASS, ruská varianta) zabezpečí väčšiu stabilitu vašich letov a videí, pomôže pri vzlietaní a pristávaní a zníži počet havárií. Drony s GPS majú často funkciu "návrat domov", ktorá ich dokáže automaticky privolať, ak sa dostanete do nepríjemnej situácie.
  3. Snímače / Senzory: Snímače tlaku vzduchu a zrakové snímače (tzv. kamery) pomáhajú s asistenciou pri udržiavaní výšky alebo "držaní", ako aj s vyhýbaním sa prekážkam a umožnia vám sústrediť sa na získanie najlepších záberov z dronu namiesto neustáleho nastavovania správnej polohy.
  4. Batérie: Lítium-iónové batérie, ktoré poháňajú väčšinu najlepších dronov, vydržia na jedno nabitie 15 až 25 minút. Hračkárske drony zvyčajne lietajú 5 až 10 minút.

4 veci, ktoré treba zvážiť pred kúpou dronu:
Ste vo svete moderných dronov nováčikom?
Nebojte sa, máme pre vás informácie. Tu je stručný prehľad toho, čo potrebuje vedieť každý začiatočník, aby našiel najlepšie drony za svoje peniaze.

Lacnejšie drony nemusia byť nevyhnutne pre začiatočníkov.
Podobne ako pri mnohých iných veciach v živote, aj pri spotrebiteľských dronoch platí, že dostanete to, za čo zaplatíte: Čím viac peňazí miniete, tým viac funkcií, ktoré vám uľahčia lietanie. 

GPS je pre nových pilotov dronov neoceniteľná. Oplatí sa zaň priplatiť, ak hľadáte stabilné lietanie po vybalení z krabice, najmä na letecké fotografie a videá. 
Na hračkárskych dronoch ju zvyčajne nenájdete, takže pre nových pilotov môžu byť hračkárske modely dronov frustrujúce, aj keď sa s nimi dá dobre cvičiť.



Doba letu je stále relatívne krátka.
Výdrž batérie je Achillovou pätou odvetvia dronov. 
Hoci existuje niekoľko modelov, ktoré dokážu na jedno nabitie zostať vo vzduchu 30 minút alebo viac, môže to byť za ideálnych testovacích podmienok v kontrolovanom prostredí.
Čím rýchlejšie lietate, tým väčšiu hmotnosť pridávate; čím silnejší vietor, tým rýchlejšie dron vyčerpá svoju batériu.

Navyše je tu čas potrebný na vzlietnutie do vzduchu a pristátie - a ten často nie je zohľadnený v špecifikáciách letových režimov uvádzaných výrobcami.


Naším všeobecným pravidlom je vziať to, čo uvádza výrobca, a odpočítať 5 až 10 minút pre stredne veľký dron.
Hračkárske drony majú zvyčajne 5 až 7 minút dobrého letu, hoci niektoré sa môžu pohybovať v rozmedzí 10 až 12 minút.

Cena dronu je len začiatok
V závislosti od dronu vás môžu prídavné batérie vyjsť od 7 eur za hračkársky model až po viac ako 100 euro za kus v prípade kamerových dronov.

V budúcnosti budete chcieť niekoľko náhradných batérií, náhradné vrtule, možno aj chrániče vrtúľ a možno aj rýchlonabíjačku, aby ste na ďalší let nečakali hodiny.
Je viac ako pravdepodobné, že sa Vám pri skúmaní dron rozbije, čo môže viesť k nákladom na opravu - buď na náhradné diely, alebo na zaslanie späť výrobcovi na opravu.


Pred kúpou dronu sa oplatí venovať trochu času prieskumu ceny a dostupnosti náhradných dielov, batérií a ďalšieho príslušenstva.
A buďte opatrní pri náhradných dieloch tretích strán - najmä pri batériách a nabíjačkách - ktoré môžu byť horšie ako tie, ktoré vyrába výrobca dronu.




Nájsť miesta na lietanie môže byť náročné
Na miestach s hustým osídlením, ako sú mestá a metropolitné oblasti, môže byť ťažké nájsť miesta na bezpečné a legálne lietanie.
Predpisy sa v jednotlivých štátnych, okresných a mestských parkoch líšia. A potom sú tu bezletové zóny, ktoré stavajú mnohé metropolitné oblasti mimo hraníc, ako aj jednoducho nebezpečné kvôli budovám, ľuďom a autám.

Pred kúpou dronu - dokonca aj hračkárskeho, ak plánujete lietať vonku - by ste mali navštíviť AirMap alebo si stiahnuť aplikáciu FAA B4UFly a skontrolovať, či sa v nej nachádzajú bezletové zóny.  

Pravidlá EÚ a Spojeného kráľovstva týkajúce sa dronov sú založené najmä na tom, ako ťažký je dron, a už nerozlišujú medzi ľuďmi, ktorí lietajú pre zábavu, a ľuďmi, ktorí lietajú na profesionálne účely.
Európania, ktorí sú medzi vami a majú nové drony, by sa mali uistiť, že sa plne oboznámili s predpismi o dronoch z roku 2022.


Slovník pojmov
Tak ako pri každom koníčku alebo technológii, aj tu existuje množstvo žargónu a skratiek, ktoré sú súčasťou tohto odvetvia. Tu sú niektoré z nich, s ktorými sa stretnete najčastejšie.

  • Ready to Fly (RTF): Dron, ktorý nevyžaduje takmer žiadnu montáž a je pripravený na lietanie po vybalení z krabice.
  • Almost ready to Fly (ARTF alebo ARF): Tieto drony môžu vyžadovať menšiu montáž a ďalšie vybavenie, ako je prijímač (Rx) a rádiový vysielač (Tx, nazývaný aj rádiový ovládač).
  • Bind-n-fly (BNF): Sú to v podstate RTF drony s prijímačom, ale bez rádiového ovládača (ten si musíte kúpiť samostatne). Tento ovládač však potom môžete použiť na pilotovanie iných dronov, poprípadne lietadiel BNF, čím ušetríte nejaké peniaze, ak sa rozhodnete rozšíriť svoju zbierku RC.
  • First Person View (FPV): Video Prenos priamo z kamery na drone. Možno ho použiť na rámovanie vašich fotografií alebo videí, ako aj na pilotovanie. Pri pretekoch dronov majú piloti zvyčajne nasadené okuliare FPV, ktoré im umožňujú dokonalý zážitok.
  • Return to Home (RTH): Bezpečnostná funkcia, ktorá umožňuje dronu s GPS autonómne letieť späť na miesto, kde sa pilot nachádza, alebo do východiskového bodu.
  • Gimbal: Mechanický systém stabilizácie kamery, ktorý vám ponúka plynulé video a ostré fotografie aj pri rýchlych pohyboch alebo v silnom vetre.
  • Headless mode: Určený pre začínajúcich pilotov. Udržuje dron v pohybe dopredu, dozadu, doľava alebo doprava, keď pohybujete páčkou diaľkového ovládača v týchto smeroch, bez ohľadu na to, na ktorú stranu je nasmerovaná predná časť dronu.
  • Follow me: Funkcia, ktorá umožňuje dronu automaticky sledovať objekt, zvyčajne pomocou signálu GPS z mobilného zariadenia, diaľkového ovládania alebo majáka pripevneného k sledovanému objektu.
  • Brushless motor: Bezkartáčové motory sú síce drahšie ako ich kefkové náprotivky, ale sú účinnejšie, majú dlhšiu životnosť a sú tichšie.